კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსა და მისი სისტემის დაწესებულებების არქივების 70-ზე მეტი თანამშრომლისათვის იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში საქმისწარმოებისა და საარქივო საქმის სემინარი მიმდინარეობს.
ღონისძიების მონაწილეები ეცნობიან არქივთა მუშაობის საკანონმდებლო ნორმებს,  რომელთა შორისაა: საქმეთა ნომენკლატურის შედგენა და  მათი ფორმირება; დოკუმენტების შემფასებელი ექსპერტიზა; საქმეთა გაფორმება; ანაწერების შედგენა; დოკუმენტების დაცვა; დოკუმენტების აღრიცხვა; დოკუმენტების მუდმივად შესანახად გადაცემის წესი.
ხუთდღიანი სწავლების ბოლოს მონაწილეები დაათვალიერებენ ეროვნული არქივის საგამოფენო გალერეას, დოკუმენტების საცავებს, დოკუმენტების რესტავრაციის ლაბორატორიას. დაგეგმილია კინოფოტოფონოდოკუმენტების  არქივში დაცული ფილმის ჩვენებაც.

Seminar for the Archivists of the System of the Ministry of Culture of Georgia
Seminar on the business correspondence and the archival affair is held for the more than 70 employees of the archives of the Ministry of Culture and its system at the National Archives of the ministry of Justice of Georgia.
The participants of the event are acquainting with the archival legislation, among them: arrangement of the nomenclature and their formation; assessment of documents; registration of files; composition of descriptions; preservation of documents; registration of documents; rule of transferring the documents for the permanent preservation.
After the five days study the participants will see the exhibition gallery of the National Archives, documents’ depositories, Laboratory of Restoration. Screening of the documentary, stored at the Audio-Visual Archive is planned as well.