ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტების ინფორმაციისა და გამოყენების განყოფილება
• ცენტრალურ, რეგიონულ და ადგილობრივ არქივებში დაცული ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტების ძიების ტრადიციული და ელექტრონული საინფორმაციო სისტემის შექმნისა და განვითარების უზრუნველყოფა;
• ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტებით სარგებლობის ორგანიზაცია, მოქალაქეთა მომსახურების ელექტრონული სისტემების შექმნა და განვითარება;
• ეროვნული არქივის მუშაობის ორგანიზაცია საარქივო დოკუმენტებით სარგებლობისა და მათი პუბლიკაციის დარგში. საქმიანობის ამ მიმართულების მდგომარეობისა და განვითარების ტენდენციების ანალიზი, ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტების გამოყენების პერსპექტიული თემატიკის, ფორმებისა და მეთოდების განსაზღვრა;
• ეროვნული საარქივო ფონდის სახელმწიფო საკუთრების დოკუმენტებთან დაშვების წესის პროექტის შემუშავება და დასამტკიცებლად მომზადება;
• საქართველოს სახელმწიფო ხელისუფლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების, იურიდიული და ფიზიკური პირების საინფორმაციო მოთხოვნილებების ეროვნულ არქივში დაცული დოკუმენტების მიხედვით დაკმაყოფილების, ცენტრალური არქივების სამკითხველო დარბაზების მუშაობისა და საქართველოს და საზღვარგარეთის მოქალაქეთა სოციალურ-უფლებრივი ხასიათის შეკითხვების შესრულების ორგანიზაცია, საარქივო ინფორმაციის გაცემის წესის დაცვისა და პერსონალის მომსახურების ხარისხის კონტროლი;
• ეროვნული არქივის ცენტრალური აპარატის საზოგადოებასთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილებასთან ერთად, საარქივო დოკუმენტების გამოფენების მომზადების, მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით ეროვნული საარქივო ფონდის დოკუმენტების გამოყენების, ეროვნულ არქივში ექსკურსიების, ლექციებისა და გაკვეთილების ჩატარების უზრუნველყოფა;
• წინადადებების მომზადება ეროვნული არქივის მიერ გასაწევი ფასიანი მომსახურების სახეობების შესახებ, ცენტრალური და ადგილობრივი არქივების მიერ გაწეული ფასიანი მომსახურების პრაქტიკის ანალიზი, ფასიანი მომსახურების გაწევის დასაბუთებისა და წესის დაცვის კონტროლი;
• „ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ“ საქართველოს კანონისა და სხვა ნორმატიული აქტების გამოყენების პრაქტიკის განზოგადება განყოფილებისათვის პროფილურ საკითხებზე, კანონმდებლობის სრულყოფისათვის წინადადებების მომზადება და ეროვნული არქივის ხელმძღვანელობისთვის წარდგენა განსახილველად;
• საარქივო საქმის განვითარების პერსპექტივებისა და მიმდინარე გეგმების განსაზღვრა, ცენტრალური და ადგილობრივი არქივების მუშაობის შედეგების ანალიზი და განყოფილებისათვის პროფილური მიმართულებების მიხედვით;
• ეროვნული საარქივო ფონდის საარქივო ინფორმაციის ძიებისა და მოქალაქეთა მომსახურების თანამედროვე სისტემების შემუშავებისა და დოკუმენტებით სარგებლობის ტექნიკური უზრუნველყოფის ანალიზი, წინადადებების მომზადება ახალი ტექნიკის შეძენისა და დანერგვის ორგანიზაციის შესახებ;
• ეროვნული არქივის მომსახურეთა კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ტრენინგების ჩატარება ან/და ღონისძიებებში მონაწილეობის მიღება განყოფილებისათვის პროფილურ საკითხებზე;
• ეროვნული არქივის სერვისების კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ტრენინგების ჩატარება იუსტიციის სახლების, საზოგადოებრივი ცენტრებისა და საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ოპერატორებისათვის;

1. Providing of creation and development of traditional and electronic informational searching systems of the documents of the National Archival Fonds, preserved at the Central, Regional and Local Archives;
2. Organization of the usage of the documents of the National Archival Fonds, creation and development electronic systems of citizen’s service;
3. Organization of the work of the National Archives of Georgia in the field of use of archival documents and their publication;
4. Development and approval of the project about the admission rules to the State Property documents of the National Archival Fonds;
5. Satisfactions of the informational demands of the state authority and local self-government bodies, legal entities and physical persons, organization of the work of the reading rooms of the Central Archives and accomplishment of the social-legal questions of the foreign citizens, personal  service quality control;
6. Preparation of the exhibitions of archival documents together with the Division of Public and International Relations, ensuring to hold excursions, lectures and lessons at the National Archives of Georgia;
7. Preparation of proposals about the varieties of the services, requiring payment by the National Archives;
8. Generalization of the usage practice of the Law of Georgia about "The National Archives and the National Archival Fonds" and other legislative acts for the profiled issues of the division;
9. Determination of the current plans and the perspectives of the development of the Archival Affairs, analysis of the results of the work of Central and Local Archives;
10. Analysis of the creation of the modern systems of citizens’ service and search of the archival information of the National Archival Fonds;
11. Conducting the service qualification trainings of the staff of the National Archives and/or participate in the arrangements about profiled issues of the division;
12. Conducting the qualification trainings of the services of the National Archives for the operators of Public Service Halls, community centers and NAPR;