ეროვნული არქივის რესტავრაციის ლაბორატორიამ 2024 წელს 27 000-მდე ფურცელი აღადგინა
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივის რესტავრაციის ლაბორატორიაში 2024 წლის განმავლობაში რესტავრაცია ჩაუტარდა საარქივო დოკუმენტების 26 527 ფურცელს, 140 ფოტოს, 144 გაზეთს, 74 ტექნიკურ (საპროექტო) ნახაზს.
დოკუმენტებს შორის არის საისტორიო, უახლესი ისტორიისა და კინოფოტოფონო დოკუმენტების ცენტრალურ არქივებში დაცული მასალა. აღსანიშნავია, რომ დასრულდა ეროვნულ არქივში დაცული მე-17 საუკუნის საეკლესიო წიგნის (სვინაქსარის) რესტავრაცია.
ეროვნული არქივის რესტავრატორებმა ასევე დაასრულეს XII-XIII საუკუნეების ქურაშის ოთხთავის რესტავრაცია, რომელიც ეტრატზეა შესრულებული და პალიმფსესტურ ფურცლებს შეიცავს. ხელნაწერი დაუბრუნდა მესტიის რაიონის სოფელ ქურაშის თემს.
ეროვნული არქივი რესტავრაციის პროცესში თანამედროვე სარესტავრაციო მასალასა და ტექნოლოგიებს იყენებს, რაც საარქივო დოკუმენტების უკეთ დაცვასა და ხანგრძლივად შენახვას ემსახურება.

Nearly 27,000 sheets were restored in the Restoration Laboratory of the National Archives
26,527 sheets of archival documents, 140 photos, 144 newspapers, and 74 technical (project-related) drawings were restored during 2024 in the Restoration Laboratory of the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia.
The documents include historical, contemporary, and audiovisual items that have been kept at the central archives. Notably, the National Archive's 17th-century ecclesiastical book, Sinaxarion, has been fully restored.
The restorers of the national Archives also completed the restoration of the 12th-13th century Kurashi Gospel, written on parchment and containing palimpsest sheets. The manuscript was returned to the village of Kurashi in the Mestia district.
The national Archive uses modern restoration materials and technologies in the restoration process, which contributes to better preservation and long-term safeguarding of archival documents.