1918-1921 წლებში შექმნილი საქართველო-იტალიის დიპლომატიური მიმოწერა ეროვნულ არქივში შეინახება
1918-1921 წლებში შექმნილი საქართველო-იტალიის დიპლომატიური მიმოწერის ასლები დღეიდან საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ეროვნულ არქივში შეინახება და პირველი რესპუბლიკის პერიოდის კოლექციებს გაამდიდრებს. საარქივო მასალა დამუშავდება და უახლოეს მომავალში თემით დაინტერესებული ნებისმიერი პირისთვის ეროვნული არქივის მკვლევართა დარბაზებში გახდება ხელმისაწვდომი.
იტალიაში საქართველოს ყოფილმა საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა ბეგლარ თავართქილაძემ ქართული დემოკრატიული მთავრობის მაშინდელ იტალიის სამეფოსთან ურთიერთობის ამსახველი ისტორიული დოკუმენტების შესწავლა 1995 წელს დაიწყო. ამ ხნის მანძილზე თავმოყრილი საარქივო მასალა საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნულ აკადემიაში გამართულ ღონისძიებაზე ეროვნული არქივის გენერალურ დირექტორ თეონა იაშვილს გადასცა
ღონისძიება აკადემიის პრეზიდენტმა, აკადემიკოსმა როინ მეტრეველმა, შესავალი სიტყვით გახსნა. შეხვედრას ესწრებოდნენ აკადემიის პრეზიდიუმის წევრები, მოწვეული სტუმრები, მკვლევრები და მეცნიერები.

Diplomatic Correspondence between Georgia and Italy Created in 1918-1921 will be Preserved in the National Archives
Copies of diplomatic correspondence between Georgia and Italy from the years 1918–1921 will now be preserved at the National Archives of the Ministry of Justice of Georgia, enriching the collections from the period of the First Republic. The archival material will be processed and soon made available in the researchers' rooms of the National Archives to anyone interested in the topic.
Former Georgian Ambassador to Italy, Beglar Tavartkiladze, began studying historical documents reflecting the relations between the Georgian Democratic Government and the then Kingdom of Italy in 1995. The archival materials collected over the years were handed over to the General Director of the National Archives, Teona Iashvili, during an event held at the National Academy of Sciences of Georgia.
The event was opened with an introductory speech by the President of the Academy, Academician Roin Metreveli. Attendees included members of the Academy’s Presidium, invited guests, researchers, and scholars.